NEWS FLASH
  • Matt Lockett appointed as Athletics Ireland’s National Endurance Coordinator

  • Lecky soars to world silver

  • Historic world silver relay run

  • Juvenile championships off to a great start

  • Women’s relay team speed to world final

European U18 team picked and Mannheim selections

POSTED:

European U18 team; Mannheim Gala selections

A strong Irish team of 23 athletes has been selected for the European U18 Championships in Gyor, Hungary (July 5-8).

Some of the leading names include Sarah Healy (Blackrock), Rhasidat Adeleke (Tallaght), Sophie O’Sullivan (Ballymore Cobh) and Cian McPhillips (Longford).

Sarah Healy tops the 1500m rankings by ten seconds after her superlative 4:09.25 in Tubingen, Germany. Rhasidat Adeleke  featured on European Athletics HERE heads the rankings for the 100m and is 5th on the 200m list. She is selected for the 200m with Patience Jumbo Gula (St Gerard’s Dundalk) selected for the 100m (4th on the rankings).

Sophie O’Sullivan, daughter of Sonia O’Sullivan, makes her debut in an Irish vest in the 800m and is ranked second.

Cian McPhillips (Longford) is another leading light on the rankings and he is second in the 1500m with his time of 3:49.85.

In terms of number breakdown, 15 of the team are girls and 8 are boys. This will be a good taste of experience as they look to travel on the pathway to senior athletics.

Meanwhile an Irish U20 team has been selected for the Mannheim Gala this weekend (June 23 and 24). The team is headed by European U20 100m champion Gina Akpe-Moses (Blackrock – Louth) and the timetable, startlists and live stream can be seen HERE  

Irish team for European U18 Athletics Championships, Gyor, Hungary, July 5-8

Girls

Patience Jumbo-Gula (St. Gerard's AC) 100m & Medley Relay, Rhasidat Adeleke (Tallaght AC) 200m & Medley Relay, Simone Lalor (St. LO'T AC) 400m & Medley Relay, Sophie O'Sullivan (Ballymore Cobh AC) 800m, Molly Brown (Metro St. Brigids AC) 800m, Sarah Healy (Blackrock AC) 1500m, Miriam Daly (Carrick-on-Suir AC) 400m hurdles & Medley Relay, Sarah Glennon (Mullingar Harriers AC) 5km Race Walk, Emily MacHugh (Naas AC) 5km Race Walk, Ruby Millet (St. Abban's AC) Long Jump, Sophie Meredith (St. Mary's AC) Long Jump, Ciara Kennelly (Killarney Valley AC) High Jump, Miranda Tcheutchoua (Lusk AC) Hammer, Adeyemi Talabi (Longford AC) Medley Relay, Rachel McCann (North Down AC) Medley Relay

Boys

Conor Morey (Leevale AC) 100m, Israel Olatunde (Dundealgan AC) 100m, Louis O'Loughlin (Donore Harriers AC) 800m, Cian McPhillips (Longford AC) 1500m, Brian Maguire (DSD AC) 1500m, Oisin Lane (Mullingar Harriers AC) 10km Race Walk, Conor Cusack (Lake District AC) Javelin, Brian Lynch (Old Abbey AC) Decathlon

Irish U20 team for Mannheim Gala, Germany (June 23-24)

Gina Akpe-Moses (Blackrock Louth) 200M & 4X100M, Ciara Neville (Emerald) 100M & 4X100M, Patience Jumbo Gula (St Gerard’s Dundalk) 100M & 4X100M, Rhasidat Adeleke (Tallaght) 200M & 4X100M, Molly Scott (SLOT) 100MH & 4X100M, Davicia Patterson (Beechmount Harriers) 400M & 4X400M, Ciara Deely (Kilkenny City Harriers) 400M & 4X400M, Miriam Daly (Carrick on Suir) 400Mh & 4X400M, Sommer Lecky (Finn Valley) high jump, Niamh Fogarty (North Westmeath) discus, Sophie Meredith (St Mary’s Limerick) long jump, Ruby Millet (St Abban’s) long jump, Simone Lalor (SLOT) 4 x 400m, Aaron Sexton (North Down) 100M & 4X100M. David McDonald (Menapians) 200M & 4X100M, David Murphy (Gowran) 100M & 4X100M, Michael McCauley (Ballymena & Antrim) 100M & 4X100M, Jack Dempsey (Galway City Harriers) 200M & 4X100M

Sign-up for the Athletics Ireland E-Zine with exclusive interviews, coaching news and offers!

Sign Up

Which of the following best describes you?