NEWS FLASH
  • Athletics Ireland reached 60,000+ members

  • Irish Life Health National Senior & Juvenile Even Age Championships 2017

  • Trail World and Long Distance Mountain Running Championships 2018

  • Gary O’Hanlon is Irish National Marathon Champion 2017

  • Throws Workshops

Morland’s gold rush in Athlone

POSTED:

Morland's gold rush

Elizabeth Morland made it a hat-trick of gold medals at the GloHealth Juvenile Indoor Championships in Athlone today.

The multi-event star won the U19 long jump on Saturday with 5.85m and followed up on Sunday with gold in the high jump (1.74m) and gold in the 60m hurdles in 8.44 seconds.

A host of athletes came away with a hatful of medals. Molly Scott (St Laurence O'Toole) continued her record-breaking form with U18 60m hurdles gold in 8.33 seconds. This was a second national youth record to add to her 60m 7.42 clocking yesterday.

Other sprinters to impress included Aaron Sexton (North Down) who sped to 21.97 in the U17 boys 200m - again another championship best to add to his 60m of 7.07. David McDonald (Menapians) continues to shine this season and he clocked 21.77 for a championship best performance in the U18s. Lauren Cadden (Sligo) won the U17 girls 200m in 24.88 - a European Youth Games qualifying time.

There was a series of great races in the middle distance races but pride of place goes to Mark Milner's exceptional 1:55.03 clocking in the U17 boys 800m. The tall long striding Tullamore Harrier oozed class to set a new championship best.

In the high jump Ryan Carthy Walsh (Adamstown) soared the highest with 2.06m in the U18 boys high jump.

In the U15 boys pole vault Adam O'Dwyer (Moycarkey Coolcroo) vaulted to a championship best of 2.70m.

In an exciting weekend of action there was too many stars too mention with plenty of thrills and spills throughout.

The winners are listed below and for full results of the weekend click HERE

For a report of day 1 click HERE

Results

Girls

60m

U12

L Bolster (Cushinstown) 8.46

U13

S Sumola (Clonliffe Harriers) 8.27

U14

K Monteith (City of Lisburn) 7.85

U15

N Foley (St Mary’s Clare) 7.83

U16

A McCauley (City of Lisburn) 7.73

U17

K Murphy (Ferrybank) 7.71

U18

M Scott (St Laurence O’Toole) 7.42

U19

A O’Carroll (Tralee Harriers)

200m

U16

A McCauley (City of Lisburn) 25.24

U17

L Cadden (Sligo) 24.88

U18

L Ryan (Dooneen) 24.96

U19

M O’Reilly (DSD)  24.66

400m

U18

A Crossan (Finn Valley) 57.61

U19

M O’Reilly (DSD) 57.04

600m

U12

S Quinn (Ratoath) 1:45.38

U13

S Hosey (Dooneen) 1:43.17

800m

U14

A Hayde (Newport) 2:17.88

U15

C Kenny (St Laurence O’Toole) 2:20.78

U16

M Brown (Metro St Brigid’s) 2:19.18

U17

A O’Neill (St Cronan’s) 2:18.11

U18

A Mahony (Lios Tuathaill) 2:15.79

U19

A Hamill (Glaslough Harriers) 2:26.06

1500m

U16

A Mohan (Metro St Brigid’s) 4:57.91

U17

L Nicholson (Bandon) 5:06.69

U18

R Browne (Greystones & District) 4:45.81

U19

C Sweeney (WSAF) 4:41.29

60m hurdles

U13

A Keogh (Fingallians) 9.99

U14

L Gallagher (DSD) 9.28

U15

N Foley (St Mary’s Limerick) 8.98

U16

M Daly (Carrick on Suir) 8.85

U17

A Doyle (Carrick on Suir) 9.26

U18

M Scott (St Laurence O’Toole) 8.33

U19

E Morland (Cushinstown) 8.44

Long jump

U12

H Moriarty (Lucan Harriers) 4.23m

U13

L Frawley (St Mary’s Limerick) 4.42m

U14

P Owoeye (Ferrybank) 5.10m

U15

R Adeleke (Tallaght) 5.29m

U16

R Millet (St Abban’s) 5.40m

U17

K O’Connor (St Gerard’s Dundalk) 5.48m

U18

A Crossan (Finn Valley) 5.57m

U19

E Morland (Cushinstown) 5.85m

High jump

U12

J Lyne (Leevale) 1.36m

U13

L Frawley (St Mary’s Limerick) 1.48m

U14

E Regan (Na Fianna) 1.48m

U15

C Kennelly (Killarney) 1.66m

U16

R Millet (St Abban’s) 1.64m

U17

K O’Connor (St Gerard’s Dundalk) 1.65m

U18

S Sheehy (Cushinstown) 1.65m

U19

E Morland (Cushinstown) 1.74m

Pole vault

U15

A Ryan (Moycarkey Coolcroo) 2.50m

U16

E Coffey (Carraig na Bhfear) 2.80m

U17

K Ritchie (Ballymena & Antrim) 3.00m

U18

E McCartney (City of Lisburn) 3.30m

U19

A Healy (Donore Harriers) 3.00m

Shot put

U12

E Carolan (Nenagh Olympic) 7.93m

U13

A Callaghan (Cushinstown) 10.71m

U14

A McMahon (Blackrock Louth) 14.64m

U15

C Sheehy (Liscarroll) 13.59m

U16

K Murphy (St Peter’s) 12.08m

1km walk

U14

A Ross (Glaslough Harriers) 5:17.30

U15

E MacHugh (Naas) 4:32.43

1.5km

U16

S Glennon (Mullingar Harriers) 6:58.68

U17

O O’Connor (Waterford) 6:45.00

U18

I Morgan (St Serian’s) 8:04.11

U19

O Delahunt (Sligo) 7:09.98

Boys

60m

U12

J Ikpotokin (St Michael’s) 8.28

U13

S Gevero (Cabinteely) 7.84

U14

C Commane (Tralee Harriers) 7.69

U15

M Farrelly (Portmarnock) 7.26

U16

D Miniter (St Mary’s Clare) 7.25

U17

A Sexton (North Down) 7.07

U18

S Edodo (Templeogue) 7.02

U19

J Gibson (Bandon) 7.03

200m

U16

C Morey (Leevale) 23.33

U17

A Sexton (North Down) 21.97

U18

D McDonald (Menapians) 21.77

U19

C Greene 21.90 (Galway City Harriers) 21.90

400m

U18

J Mitchell (Emerald) 50.01

U19

C O’Donnell (North Sligo) 49.39

600m

U12

P Spillane (St Laurence O’Toole) 1:44.20

U13

O Kelly (Cranford) 1:41.82

800m

U14

C Leane (Dunboyne) 2:14.42

U15

D Smith (Letterkenny) 2:09.74

U16

L O’Loughlin (Donore Harriers) 2:02.49

U17

M Milner (Tullamore Harriers) 1:55.03

U18

K McGrath (Bohermeen) 1:58.20

U19

J Fitzsimons (Kildare) 1:55.51

1500m

U16

L O’Loughlin (Donore Harriers) 4:21.61

U17

A Fitzpatrick (Kilkenny City Harriers) 4:12.20

U18

R Lodge (Kilkenny City Harriers) 4:06.42

U19

S Bracken (Swinford) 4:14.01

60m hurdles

U13

J Gillespie (Finn Valley) 9.70

U14

H Collins (Leevale) 9.55

U15

C O’Connell (Lake Districts) 8.83

U16

J McEvoy (Nenagh Olympic) 8.68

U17

S Monagle (Tramore) 8.56

U18

S Mooney (Tireragh) 8.66

U19

J Murphy (Leevale) 8.42

Long jump

U12

K Ettoh (Grange/Fermoy) 4.54m

U13

G Wenegieme (Belgooly) 4.84m

U14

C Commane (Tralee Harriers) 5.68m

U15

M Farrelly (Portmarnock) 5.52m

U16

S Carolan (Nenagh Olympic) 6.16m

U17

S Monagle (Tramore) 6.29m

U18

S Keane (Crusaders) 6.43m

U19

T Connolly (Le Cheile) 6.23m

High jump

U12

D Scanlon (Waterford)/E Hallinan (Craughwell) 1.25m

U13

J Gillespie (Finn Valley) 1.56m

U14

J McCrossan (Lifford Strabane) 1.58m

U15

C Blake (St John’s) 1.66m

U16

J McEvoy (Nenagh Olympic) 1.83m

U17

B Donovan (Abbey Striders) 1.89m

U18

R Carthy Walsh (Adamstown) 2.06m

U19

S Parle (DMP) 1.80m

Pole vault

U15

A O’Dwyer (Moycarkey Coolcroo) 2.70m

U16

K Halpin (Lusk) 3.00m

U17

D Nolan (St Laurence O’Toole) 3.60m

U18

S Martin (Ballymena & Antrim) 4.00m

U19

S Power (St Joseph’s) 3.80m

Shot put

U12

O Joyce (Lake District) 9.90m

U13

D Jennings (Galway City Harriers) 10.96m

U14

J Barnett (Templemore) 12.97)

U15

A Sheridan (Westport) 13.82m

U16

D Miniter (St Mary’s Clare) 15.01m

1k walk

U14

M Glennon (Mullingar Harriers) 5:42.60

U15

J Hanlon (Taghmon) 5:06.50

1.5km walk

U16

L McDonagh (Moycarkey Coolcroo) 7:30.80

U17

G McMahon (Shannon) 6:07.00

U18

A Carroll (Celbridge) 6:47.76

U19

J Mooney (Adamstown) 6:33.19

Sign-up for the Athletics Ireland E-Zine with exclusive interviews, coaching news and offers!

Sign Up

Which of the following best describes you?