NEWS FLASH
  • The Irish Life Health Novice and Juvenile Uneven Age XC Championships 2017

  • Heffernan crowned Irish Life Health Athlete of the Year

  • Record-breaker Fionnuala leads Irish entries for Euro Cross

  • Athletics Ireland reached 60,000+ members

  • Irish Life Health National Senior & Juvenile Even Age Championships 2017

European Athletics Youths Championships Timetable

POSTED:

European Youths Timetable

The European Youth Athletics Championships begin tomorrow July 14th in Tbilisi Georgia. Timetable below provides all the deatails on when the Irish Athletes will be competing over the four days. 

A Highlight Programme of the European Youth Athletics Championships will be shown on Eurosport 2; Friday 15th July - 9:55pm, Saturday 16th July - 9:05pm and Sunday 17th July - 9pm. 

To find the timetable and results link click HERE. For the startlists click HERE

 

                            Athlete    Event                  Time  Day 

Shannon Sheehy (Cushinstown) 

Heptathlon 

Begins Thursday morning 

Thursday 

Kate O'Connor (Dundalk St. Gerards)

Heptathlon

Begins Thursday morning 

Thursday 

Niamh O'Connor (Celbridge) 

5k Walk

Final - 06:35

Thursday 

Orla O'Connor (Waterford) 

5k Walk

Final - 06:35

Thursday 

Brendan O'Donnell (Lifford) 

Hammer

Qualifier - 06:40

Thursday 

David McDonald (Menapians) 

100m 

Round 1 - 07:20

Thursday 

Gina Akpe-Moses (Blackrock & Birchfield)

 
100m 
Round 1 - 08:00
Thursday 

Ciara Neville (Emerald) 

100m 
Round 1 - 08:00
Thursday 

Niamh Fogarty

(North Westmeath) 

Discus
Qualifer - 13:30
Thursday 

Ryan Carthy-Walsh

(Adamstown) 

High Jump
Qualifier - 13:40
Thursday 

Bobby Crowley

(St. L O'Toole)

1500m
Round 1 - 16:10
Thursday 

Charlie O'Donovan

(Leevale) 

1500m
Round 1 - 16:10
Thursday 

Amy O'Brien

(Inbhear Dee) 

2000m S/C
Round 1 - 17:15
Thursday 

Craig McMeechan

(North Down)

3000m 
Final - 17:50
Thursday 

Micheal Power

(West Waterford) 

3000m 
Final - 17:50
Thursday 

Arlene Crossan

(Finn Valley) 

400m Hurdles 
Round 1 - 06:35
Friday 
Cathal Locke (Dooneen) 
400m Hurdles 
Round 1 - 07:10
Friday 

Sommer Lecky

(Finn Valley)

High Jump 
Qualifer - 07:50
Friday 

Kevin McGrath

(Bohermeen) 

800m 
Round 1 - 08:45
Friday 

Rory Lodge

(Kilkenny City Harriers) 

800m 
Round 1 - 08:45
Friday 

Alex Clarkin

(Donore Harriers) 

110m Hurldes 
Round 1 - 09:00
Friday 

Molly Scott

(St. L O'Toole) 

110m Hurldes 
Round 1 - 09:00
Friday 

Aoife Lynch

(Donore Harriers) 

200m
Round 1- 14:55
Friday 

Janine Boyle

(Finn Valley) 

200m
Round 1- 14:55
Friday 

Aaron Sexton

(North Down) 

200m 
Round 1 - 15:30
Friday 

 

Luke Morris

(Newbridge) 

200m 
Round 1 - 15:30
Friday 

Jamie Mitchell

(Emerald) 

400m 
Semi- Final - 16:25
Friday 

Gearóid McMahon

(Shannon) 

10k Walk 

 

Final - 06:50
Saturday 

Daniel Ryan

(Moycarkey Coolcroo) 

Decathlon 
Begins Saturday morning 
Saturday 

Darragh Gaffney

(North Westmeath)

Discus
Qualifier - 08:45
Saturday 

Emma O'Brien

(Slí Culainn) 

1500m
Final - 15:40
Sunday 

Sign-up for the Athletics Ireland E-Zine with exclusive interviews, coaching news and offers!

Sign Up

Which of the following best describes you?