NEWS FLASH
  • Day of drama as Queen’s and Raheny triumph at Road Relays

  • Healy and McElhinney deliver on memorable day in Mallusk

  • Abbotstown set for high octane National Indoors

  • Irish Life Health National Senior Indoors Entry List

  • Ireland’s brightest young athletes set for Athlone

Walsh and Bromell star at GloHealth Junior and U23 Championships

POSTED:

Walsh and Bromell the stars of the show

Michaela Walsh and Jenna Bromell were the standout performers at the GloHealth Junior and U23 Indoor Championships with national junior records in the shot put and 400m respectively.  

Walsh (Swinford) impressed in the junior women’s shot put with a national junior record and championship best performance of 13.97m. The Swinford girl is going from strength to strength since her impressive 9th place finish at the World Youth Championships in Cali, Columbia last July.

Bromell was equally impressive in the junior women’s 400m with a dominant performance of 54.19 seconds.

The race of the day was undoubtedly the junior women’s 800m where Amy Hamill (Glaslough Harriers) won by a nose ahead of Rose Finnegan (Bohermeen) – both were timed at 2:18.96.

Multi-event specialist Elizabeth Morland (Cushinstown) doubled in the long jump and the 60m hurdles winning with marks of 5.70m and 8.43 seconds respectively.

Emerald’s Ciara Neville won an exciting junior women’s 60m in 7.47 seconds but was usurped by Newport’s Sharlene Mawdsley in 24.40 to 24.88. Bandon’s Phil Healy doubled in the U23 women’s 60m and 200m with 7.47 and 24.04.

Tullamore Harriers’ Jordan Hoang produced a championship best performance and national junior record in the junior men’s triple jump of 14.44m.

St Laurence O’Toole’s Marcus Lawler was favoured in the U23 men’s 60m but was disqualified for a false start leaving it to Andrew Mellon (North Down) to take the title in 6.92. He stepped up in distance for a rare outing over 400m and finished third in 50.03. Eanna Madden (Carrick on Shannon) won convincingly in 48.26 with Paul White (Nenagh) second in 48.98.

17-year-old David McDonald (Menapians) won a tight junior men’s 200m in 21.99 ahead of Craig Newell (Ballymena & Antrim) in 22.12 and Cillin Greene (Galway City Harriers) in 22.15.

Keith Marks (Cushinstown) won the junior men’s long jump with his penultimate leap of 7.15m from Ben Fisher (City of Lisburn) who had a best of 7.06m and Luc Bellintani (Raheny Shamrock) in third with 6.70m.

For full results click HERE

Junior women

60m

C Neville (Emerald) 7.47, 2. M Scott (SLOT) 7.56, 3. M Marrs (Lisburn) 7.63

200m

S Mawdsley (Newport) 24.40, 2. C Neville (Emerald) 24.88, 3. LA Costello (Galway City Harriers) 25.33

400m

J Bromell (Emeral) 54.19, 2. M O’Reilly (DSD) 57.01, 3. S Becker (St Jospeh’s) 57.68

800m

A Hamill (Glaslough Harriers) 2:18.96, 2. R Finnegan (Bohermeen) 2:18.96, 3. A Delargey (Nenagh) 2:19.41

1500m

C Sweeney (WSAF) 4:39.80, 2. A. Joyce (Claremorris), 3. C. O’Reilly (Annalee) 4:48.10

3km walk

S O’Connor (Celbridge) 14:56.70, 2. O O’Connor (Waterford) 14:59.30, 3. N O’Connor (Celbridge) 15:12.90

60m hurdles

E Morland (Cushinstown) 8.43, 2. M Marrs (City of Lisburn) 8.98, 3. R Dunne (DSD) 9.28

High jump

D Kealy (St Abban’s) 1.60m, 2. S Craig (Lifford) 1.55m, 3. S Reihill (Tallaght) 1.45m

Long jump

E Morland (Cushinstown) 5.70m 2. J Boyle (Finn Valley) 5.51m 3. A O’Brien (Tralee Harriers) 5.34m

Triple jump

A O’Brien (Tralee Harriers) 10.92m, 2. G Furlong (Waterford) 10.79m, 3. F Nic Phaidin (Rosses) 10.60m

Pole vault

A Healy (Donore Harriers) 2.75m, 2. M Flynn (Lusk) 2.60m, 3. S Derham (Lusk) 2.60m

Shot Put

M Walsh (Swinford) 13.97m CBP and NJR, 2. A Torsney (Fingallians) 11.45m, 3. D Ryan (Nenagh) 11.33m

Junior men

60m

B Fisher  (City of Lisburn) 6.99, 2. J Dempsey (Galway City Harriers) 7.07, 3. D McDonald (Menapians) 7.08

200m

D McDonald (Menapians) 21.99, 2. C Newell (Ballymena & Antrim) 22.12, 3. C Greene (Galway City Harriers) 22.15

400m

C O’Donnell (North Sligo) 49.21, 2. J Mitchell (Emerald) 49.71, 3. C Locke (Dooneen) 50.05

800m

C Izuchukwu (Tullamore Harriers) 1:55.79, 2. C Hayes (Le Cheile) 1:56.39 3. C Crawford-Walker (Lagan Valley) 1:56.43

1500m

K McGrath (Bohermeen) 3:59.90, 2. L Horgan (Leevale) 4:01.10, 3. P Murchan (DCH) 4:02.50

3km walk

A Egan (Clonmel) 13:14.60, 2. A Tobin (Clonmel) 13:48.70, 3. G McMahon (Shannon) 13:57.30

60m hurdles

P Sexton (Annalee) 8.36, J Murphy (Leevale) 8.40, 3. B Fisher (City of Lisburn) 8.58

High jump

R Carthy Walshe (Adamstown) 1.90m, 2. D Mahon (Gowran) 1.90m, 3. D Ryan (Waterford) 1.80m

Long jump

 K Marks (Cushinstown) 7.15m, 2. B Fisher (City of Lisburn) 7.06m 3. L Bellintani (Raheny Shamrock) 6.70m

Triple jump

J Hoang (Tullamore Harriers) 14.44m CBP, 2. S Joyce (Cushinstown) 14.02m, 3. I Brennan (Finn Valley) 13.52m

Pole vault

S Power (St Joseph’s) 3.60m 2. Matthew Callinan (SLOT) 3.40m 3. D Nolan (SLOT) 3.20m

Shot Put

JJ Kelly (Brow Rangers) 13.41m 2. S Joyce (Cushinstown) 13.08m 3. J Bell 12.40m

Weight for distance 35lb

G Hicks (Bandon) 7.32m, 2. L Ross (Bandon) 6.13m, 3. JJ Kelly (Brow Rangers) 6.06m

U23 Women

60m

P Healy (Bandon) 7.47, 2. S Leacy (Kilkenny City Harriers) 7.87, 3. B Keogh (Fingallians) 7.92

200m

P Healy (Bandon)24.04, 2. S McCarthy (Mid Sutton)24.38, B Keogh (Fingallians) 26.20

800m

A Lally (UCD)2:17.03, 2. S Gaffney (Craughwell) 2:23.60, 3. N Quinn (Portlaoise) 2:24.67

1500m

A O’Donoghue (Emerald) 4:36.50, J Coyne (Dooneen) 4:39.20, 3. A Richardson (Kilkenny City Harriers) 4:47.80

3km walk

V Burke (Ballinasloe) 15:40.21, 2. A Heneghan (Westport) 16:03.40, 3. C Mulroy (Swinford) 16:21.89

60m hurdles

S Lavin (UCD) 8.34, 2. LA O’Hora (Dooneen) 8.65, 3. S Dawkins (St Joseph’s) 9.01

High jump

E Rogers (St Peter’s) 1.66m, 2. A McIlmoyle (City of Lisburn) 1.66m, 3. S Murphy (Ferrybank) 1.63m

Long jump

S McCarthy (Mid Sutton) 5.79m 2. V Fleischer (Celbridge) 5.72m 3. K Blaney (Navan) 5.02m

Triple jump

S Buggy (St Abban’s) 12.36m, 2. V Fleischer (Celbridge) 11.45m, 3. E McCabe (Naas) 10.93m

Shot Put

S Parkinson (Gowran) 11.96m, 2. C Twomey (Kilkenny City Harriers) 9.78m, 3. A McTeggart (Boyne) 8.92m

U23 Men

60m

A Mellon (North Down) 6.92, K Pike (Clonliffe Harriers) 6.97, 3. D Power (Tullamore Harriers) 7.14

200m

D Power (Tullamore Harriers) 22.34, 2. S Archer (Templemore) 22.52, 3. E Walsh (West Muskerry) 22.90

400m

E Madden (Carrick on Shannon) 48.26, 2. P White (Nenagh) 48.98 M Lawler  (SLOT) 50.03

800m

E Strutt (Raheny Shamrock) 1:56.77, 2. T Hennessy (Nenagh) 1:57.02, 3. C Duncan (Ratoath) 1:57.75

1500m

P Robb (St Malachy’s) 4:05.80 2. R Nally (DSD) 4:07.70 3. C Duncan (Ratoath) 4:09.00

60m hurdles

A Fernandez (Clonliffe Harriers) 8.24, G McKenna (Shercock) 9.01, 3. D Kearns (Cushinstown) 9.14

High jump

A Heney (Clonliffe Harriers) 2.00m, 2. S Archer (Templemore) 1.90m, 3. A Mahin (Clonliffe Harriers) 1.85m

Long jump

C Bourke (Raheny Shamrock) 7.10m, 2. S Howard (Bandon) 6.89m, 3. T Stafford (Menapians) 6.51m

Triple jump

C Durnin (St Peter’s) 13.63m, 2. A Mahin (Clonliffe Harriers) 13.53m, 3. P Okafor (Bandon) 13.44m

Pole vault

C Bermingham (Raheny Shamrock) 4.20m

Shot Put

J Kelly (Crusaders) 13.03m, 2. B Hyland (Kilkenny City Harriers) 12.06m, 3. S McMahon (Shannon) 11.11m

Weight for distance 35lb

S McMahon (Shannon) 8.03m, 2. J Kelly (Crusaders) 7.82m

Sign-up for the Athletics Ireland E-Zine with exclusive interviews, coaching news and offers!

Sign Up

Which of the following best describes you?