NEWS FLASH
  • Brendan Boyce secures qualifying time for 2020 Olympic Games

  • Thomas Barr third in Shanghai

  • Leinster Schools’ set for top class showing

  • Women’s 4x100 10th overall at World Relays in Yokohama

  • Run, Jump and Throw at the Irish Life Health Athletics Summer Camps!

Healy and Greene star in national thriller

POSTED:

Healy and Greene star in national thriller

Phil Healy (Bandon) and Cillin Greene (Galway City Harriers) proved to be the star quarter milers today (February 17) on a pulsating weekend of action at the Irish Life Health National Indoor Championships in Abbotstown.

Healy continues to impress and sped to a new championship best performance of 52.81 in the women’s 400m which bodes well for the European Indoor Athletics Championships in Glasgow in two weeks.

Sophie Becker (St Joseph’s) produced another sub 54 second clocking in second in 53.95 and that should also rubber stamp her selection on the Irish team. The team is being selected and finalised this evening and will be announced on Monday morning (February 18). Full results are HERE.

Greene grabs gold and Euro indoor standard

Cillin Greene was the fastest qualifier going into the men’s 400m final but with Thomas Barr (Ferrybank) on his inside in lane 5, he was far from the favourite.

Greene is a physically raw talent and has shown inexperience in this event but he bolted from the blocks and clear from the melee that was set to ensue behind him at the break as he won in 47.19.

 The Galway sprinter may have been wondering what was going on behind him at the break but he couldn’t possibly imagine the entanglement that saw Thomas Barr exiting the race at the halfway point.

Barr, and Brandon Arrey (Raheny Shamrock), felt the brunt of Andrew Mellon (Crusaders) as he fought for position to wedge himself out of danger. This saw Barr careering to the right and out of the race with Arrey ceding control to Mellon in second – he held on for silver in 48.02 with Arrey third in 48.15.   

Great Scott

There were no shortage of sprint stars on day two with Molly Scott (SLOT) starring in the women’s 60m and 60m hurdles.

Scott was edged in an exciting duel with Kate Doherty (DSD) in the sprint hurdles. Doherty won in 8.29 to Scott’s 8.36.

The Carlow sprinter wasn’t deterred though and produced a brilliant race in the women’s 60m final with a personal best of 7.32 seconds to strike gold – her first national senior title. Ciara Neville (Emerald) was right on time in second place in 7.40 – bang on the Athletics Ireland European Indoor standard. And it was Patience Jumbo-Gula (St Gerard’s Dundalk) that came third in 7.44 – making it three of the world U20 relay silver medallists on the senior podium.

Another member of that squad was Rhasidat Adeleke (Tallaght) and she was a facile winner of the 200m in 24.13.  

On the men’s side it was Jospeh Ojewumi (Tallaght) who held on for a good win in the men’s 60m in 6.78 seconds with the fast finishing Marcus Lawler (SLOT) just falling short of gold and the European indoor standard with 6.79 – 6.78 was the marker he was looking for. Dean Adams (Ballymena &Antrim) was third in 6.88.

Leon Reid (Menapians) was out of the medals in the 60m but bounced back to defend his 200m title in 21.42.

English eases to 6th indoor title

Mark English (UCD) makes everything look easy when he’s on form and he displayed all those qualities today to win his 6th national indoor 800m in 1:51.77 from Zak Curran (DSD) in second in 1:51.91. Curran came up to his shoulder briefly in the straight with English upping the ante slightly to cruise to victory. Conor Duncan (Ratoath) was third in 1:53.00.

Most unexpected victor of the day was Eoin Pierce (Clonliffe Harriers) who surprised the crowd, and himself, for an excellent win in a tactical men’s 1500m in 3:55.54 from Eoin Everard (Kilkenny City Harriers) in 3:55.79 and defending champion Kieran Kelly (Raheny Shamrock) in third in 3:56.48.

Amy O’Donoghue (Emerald) lived up to her favourite tag was a smart winner of the women’s 1500m in 4:22.18 from Ellie Hartnett (UCD) in 4:22.49 and Maisy O’Sullivan (St Abban’s) in 4:24.10.

John Travers (Donore Harriers) impressed in the first final on the track of day two winning the 3,000m in 8:07.89 from Paul Robinson (St Coca’s) in 8:09.79 and Brian Fay (Raheny Shamrock) in 8:10.10.

Championship best for Buggy

Saragh Buggy (St Abban’s) produced a championship best performance of 13.05m to defend her women’s triple jump title.  

In the women’s pole vault, Clodagh Walsh (Abbey Striders) was a good winner with a clearance of 3.60m from Ciara Hickey (Blarney/Inniscara) with 3.50m and Orla Coffey (Carraig na Bhfear) with 3.20m.

Matthew Behan (Crusaders) broke 8 seconds to win the men’s 60m hurdles in 7.96 with Rolus Olusa (Clonliffe Harriers) second in 8.17 and Shane Aston (Trim) third in 8.33.

This was Aston’s second bronze of the championship having finished third in the pole vault on day one. The multi-eventer had one last trick up his sleeve and rounded out the championships as the final competitor to win gold in the high jump with a clearance of 2.00m.

Shane Howard (Bandon) impressed earlier in the day to win the men’s long jump with 7.44m.

Breathnach gets title number 8

Sean Breathnach led a clean sweep for Galway City Harriers in the men’s shot put to win his 8th indoor title with a best of 16.22m. Brendan Staunton was second in 12.97m with his brother, Michael Breathnach, third in 12.65m.

Irish Life Health National Indoor Championships, Sport Ireland National Indoor Arena, Abbotstown

Women

60m

1. Molly Scott (SLOT) 7.32, 2. Ciara Neville (Emerald) 7.40, 3. Patience Jumbo-Gula (Dundalk St Gerard’s) 7.44

200m

1. Rhasidat Adeleke (Tallaght) 24.13, 2. Catherine McManus (DCH) 24.72, 3. Aoife Lynch (Donore Harriers) 24.83

400m

1. Phil Healy (Bandon) 52.81 CBP, 2. Sophie Becker (St Joseph’s) 53.95, 3. Nessa Millet (St Abban’s) 55.33

800m

1. Siofra Cleirigh Buttner (DSD) 2:04.15, 2. Claire Mooney (UCD) 2:04.67, 3. Nadia Power (Templeogue) 2:06.51

1500m

1. Amy O’Donoghue (Emerald) 4:22.18, 2. Ellie Hartnett (UCD) 4:22.49, 3. Maisy O’Sullivan (St Abban’s) 4:24.10

3,000m

1. Ciara Mageean (UCD) 9:02.57, 2. Michelle Finn (Leevale) 9:14.13, 3. Sarah Healy (Blackrock) 9:24.48

3,000m race walk

1. Kate Veale (West Waterford) 13:18.39, 2. Niamh O’Connor (Celbridge) 13:49.13, 3. Sarah Glennon (Mullingar Harriers) 14:18.78

60m hurdles

1. Kate Doherty (DSD) 8.29m, 2. Molly Scott (SLOT) 8.36, 3. Sarah Quinn (St Colman’s South Mayo) 8.69

Long Jump

1. Ruby Millet (St Abban’s) 6.20m, 2. Lydia Mills (Ballymena & Antrim) 5.68m, 3. Amy McTeggart (Boyne) 5.56m

Triple jump

1. Saragh Buggy (St Abban’s) 13.05 CBP, 2. Lauren Callaghan (Finn Valley) 11.43m, 3. Grace Furlong (Waterford) 11.36m

High Jump

1. Sommer Lecky (Finn Valley) 1.86m, 2. Phillipa Rogan (Sli Cualann) 1.83m, 3. Amy McTeggart (Boyne) 5.56m

Pole vault

1. Clodagh Walsh (Abbey Striders) 3.60m, 2. Ciara Hickey (Blarney/Inniscara) 3.50m, 3. Orla Coffey (Carraig na Bhfear) 3.20m

Shot Put

1. Micheala Walsh (Swinford) 14.44m, 2. Alana Frattaroli (Limerick) 13.05m, 3. Geraldine Stewart (Tir Chonaill) 11.76m

Men

60m

1. Joseph Ojewumi (Tallaght) 6.78, 2. Marcus Lawler (SLOT) 6.79, 3. Dean Adams (Ballymena & Antrim) 6.88

200m

1. Leon Reid (Menapians) 21.42, 2. Mark Smyth (Raheny Shamrock) 21.64, 3. Conor Morey (Leevale) 21.95

400m

1. Cillin Greene (Galway City Harriers) 47.19, 2. Andrew Mellon (Crusaders) 48.02, 3. Brandon Arrey (Raheny Shamrock) 48.15

800m

1. Mark English (UCD) 1:51.77, 2. Zak Curran (DSD) 1:51.91, 3. Conor Duncan (Ratoath) 1:53.00

1500m

1. Eoin Pearce (Clonliffe Harriers) 3:55.54, 2. Eoin Everard (Kilkenny City Harriers) 3:55.79, 3. Kieran Kelly (Raheny Shamrock) 3:56.48

3,000m

1. John Travers (Donore Harriers) 8:07.89, 2. Paul Robinson (St Coca’s) 8:09.79, 3. Brian Fay (Raheny Shamrock) 8:10.10

5,000m race walk

1. Alex Wright (Leevale) 18:53.87, 2. Brendan Boyce (Finn Valley) 20:16.00, 3. David Kenny (Farranfore Maine Valley) 20:41.92

60m hurdles

1. Matthew Behan (Crusaders) 7.96, 2. Rolus Olusa (Clonliffe Harriers) 8.17, 3. Shane Aston (Trim) 8.33

Long jump

1. Shane Howard (Bandon) 7.44m, 2. Keith Marks (Clonliffe Harriers) 7.19m, 3. Shane Keane (Crusaders) 6.80m

Triple Jump

1. Mark Burton (Queens) 14.29m, 2. Jordan Hoang (Tullamore Harriers) 14.18m, 3. Sean Thompson (Lucan Harriers) 14.04m

High jump

1. Shane Aston (Trim) 2.00m, 2. Kourosh Foroughi (Star of the Sea) 1.95m, 3. Francois Kulik (Sli Cualann) 1.90m, 3. Ciaran Connolly (Le Cheile) 1.90m

Pole vault

1. Michael Bowler (Enniscorthy) 4.60m, 2. Matthew Callinan Keenan (SLOT) 4.50m, Shane Aston (Trim) 4.10m

Shot Put

1. Sean Breathnach (Galway City Harriers) 16.22m, 2. Brendan Staunton (Galway City Harriers) 12.97m, 3. Michael Breathnach (Galway City Harriers) 12.65m

Sign-up for the Athletics Ireland E-Zine with exclusive interviews, coaching news and offers!

Sign Up

Which of the following best describes you?